Rubriky
Uncategorised

6 tipů pro profesionálně vypadající video

Jednou z možností, jak novinářům odpovědět na výzvu, je příprava domácí videonahrávky. Pokud s touto formou odpovědi ještě nemáte zkušenosti, nevadí. Pomůžeme vám s přípravou profesionálně vypadajícího videa.

  1. Naplánujte si svoji odpověď

Klíčový je obsah nahrávky. Dobře si promyslete, co chcete říct. Buďte jednoznační, struční a jděte přímo k jádru věci. Odpovídejte přesně na to, na co se novinář ptá. Přidejte vlastní zkušenost, zážitek nebo váš pohled na problematiku. Nezapomínejte na emoce, mají velký podíl na tom, zda se pro vás redaktor rozhodne.

  1. Vyberte vhodné pozadí

Pozadí ve videu by nemělo být jen nezbytným doplňkem. Pomůže vám vyprávět váš příběh, budovat značku nebo se stát jednoduše uvěřitelnějšími. 

Zvolte si ho v závislosti na tom, komu a co chcete říct. Pokud mluvíte o své práci, klidně připravte video zpoza vašeho pracovního stolu. Pokud o svém životě a zkušenostech, využijte prostor obývacího pokoje. Vyhněte se však uměle připraveným stěnám, závěsům, reklamním poutačům a dalším na sílu vytvořeným pozadím. Vybírejte tak, aby i barvy lichotily záběru, nebyly rušivé a neodváděly pozornost.

  1. Skutečně nepotřebujete kameru s rozlišením 4K

Nestresujte se s výběrem nahrávacího zařízení. Skutečně nepotřebujete dokoupit profesionální zařízení, neboť i dnešní telefony nahrávají videa v dostatečně velkém rozlišení, které je vhodné k publikování. Využijte smartphone, který máte po ruce. Zkontrolujte jeho nastavení a vyberte si nejkvalitnější variantu záznamu. 

Viděli jste toto video? Při jeho nahrávání použili iPhone. Vypadá to skvěle, že?

  1. Na výšku, nebo na šířku?

Při výstupech do médií platí skoro vždy – na šířku. Pokud si nejste jisti, poraďte se s redaktorem, který nahrávku potřebuje. Můžete mu připravit i textovou odpověď, v níž uvedete, že jste ochotni připravit nahrávku a zároveň si vyžádejte potřebné parametry.

  1. Kvalitní zvuk

Dbejte na to, abyste při nahrávání nebyli v rušivém prostředí, které by snížilo kvalitu nahraného zvuku. Chcete-li použít autentické ruchy, doporučujeme malý externí mikrofon, který jednoduše zapojíte do telefonu.

  1. Využijte přirozené světlo

Pro kvalitu videonahrávky je důležité osvětlení. Nemáte k dispozici externí doplňkové osvětlení? Nevadí. Využijte přirozené světlo. Pokud nahráváte v exteriéru, vyčkejte na zlatou hodinku (hodinu po východu slunce nebo hodinu před západem slunce), nebo na mírně oblačné počasí. Přímé slunce vám udělá stíny na obličeji a zároveň budete přivírat oči. Pokud budete nahrávat v interiéru, vyberte místnost, která má nejvíce přirozeného světla.

Zjistěte více a vyzkoušejte naši bezplatnou službu, která spojuje novináře s odborníky.

Jsem novinář

Hledáte kvalitní zdroj pro vámi připravovaný obsah?

BEZPLATNÁ * služba pro novináře a bloggery hledající kvalitní zdroj a citace.

* navždy zdarma

Jsem odborník

Hledáte způsob, jak se zviditelnit v médiích?

BEZPLATNÁ * služba pro odborníky a firmy, které se chtějí zviditelnit v médiích.

* navždy zdarma

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *