Rubriky
Uncategorised

Jak připravit kvalitní audio odpověď pro novináře

Jednou z forem, jakými můžete odpovědět na výzvu novináře, je zaslání vlastní audio odpovědi. Taková forma je pro respondenta někdy jednodušší a efektivnější, než písemná. Nestačí si však jen sednout a zapnout nahrávání na vašem mobilu či diktafonu. Audio odpověď vyžaduje přípravu nejen odpovědí, ale i techniky.

Zdroj: www.pexels.com

Jaké zařízení použít? 
Na kvalitní audio odpověď vám postačí váš chytrý telefon. Většina běžně používaných zařízení má nainstalovanou aplikaci, která zaznamenává zvuk. Kromě smartphonu však můžete použít také notebook s vhodnou aplikací. Na Macbooku lze použít například QuickTime Player, s Windows vám poslouží Diktafon, který je součástí systému. Na zařízení stačí povolit přístup k mikrofonu, zapnout nahrávání a můžete začít. Nezapomeňte si svou nahranou odpověď uložit.

Vyhněte se ruchům 
Na nepříjemné zvuky z nahrávky jsou citliví nejen novináři, ale i samotní posluchači. Zvuk projíždějící sanitky samozřejmě nedokážete ovlivnit. Co ale ovlivnit můžete je například to, abyste necvakali tužkou, nežvýkali, či nešustili s obalem od bonbónu.

Aby vás bylo dobře slyšet 
Mluvte nahlas a správně artikulujte. Pokud máte možnost, použijte externí mikrofon. Doporučujeme mikrofon typu Lavalier. Při jeho výběru dbejte na to, aby byl konektor kompatibilní s vaším zařízením.

Stručně, jasně, výstižně
Při tvorbě nahrávek je důležité myslet na to, že odpovídáte na konkrétní otázky. Odpovědi si proto dopředu promyslete a připravte. Vyzdvihněte fakta, která jsou pro novináře důležitá. Odpovídejte pomalu a nahlas, předejdete tím komunikačnímu šumu.

Jak poslat nahrávku? 
Odpověď nejrychleji a nejjednodušeji pošlete prostřednictvím emailu. Pokud je nahrávka příliš velká a vaše emailová služba vám ji nedovolí nahrát, můžete zkusit využít různé externí formy sdílení – Disk od společnosti Google, Dropbox, nebo můžete využít službu WeTransfer, která vás pomocí emailu upozorní na to, zda si příjemce stáhl vámi odeslané soubory.

Audio odpovědi se nemusíte bát. Je to mnohem jednodušší, než si myslíte. Nahrání odpovědi vám navíc výrazně ušetří čas oproti tomu, kdybyste měli na každou otázku odpovědět písemně. 

Zjistěte více a vyzkoušejte naši bezplatnou službu, která spojuje novináře s odborníky.

Jsem novinář

Hledáte kvalitní zdroj pro vámi připravovaný obsah?

BEZPLATNÁ * služba pro novináře a bloggery hledající kvalitní zdroj a citace.

* navždy zdarma

Jsem odborník

Hledáte způsob, jak se zviditelnit v médiích?

BEZPLATNÁ * služba pro odborníky a firmy, které se chtějí zviditelnit v médiích.

* navždy zdarma

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *