Rubriky
Uncategorised

Jana Beerová, CEO: Nativní reklama je skvělým způsobem, jak přinést přidanou hodnotu do prezentace společnosti, služby, výrobku či osobnosti

Rok 2022 přinese velké rozšíření stávajících služeb Medializuj.cz. Hlavní roli bude hrát nativní reklama. Vyzpovídali jsme proto naši SEO, aby nám chystané novinky poodhalila, ale také prozradila něco o sobě.

Janka má k médiím blízko už více než 20 let. Začínala jako studentka v Košickém večerníku a postupně si vyzkoušela různé formy žurnalistiky. Spoluzaložila PR agenturu, vloni se stala CEO Medializuj a Publito.

Jana Beerová, CEO Medializuj/Publito

Jaké byly tvé začátky v médiích?
Na své začátky vzpomínám s velkou láskou a pokorou – jak jsem ráno před vyučováním nosila do redakce články na disketě, chodila vyvolávat fotografie, dělala ankety v ulicích Košic a oslovovala různé odborníky, aby měly všechny výstupy hodnotu. Bylo to krásné období. Později jsem působila ve více online médiích, kde jsem si musela zvyknout na to, že na rozdíl od printu lze na internetu komentovat – a ty komentáře nejsou vždy příjemné. Psala jsem zpravodajství i publicistiku, témata jako je kultura a vzdělávání, ale i technologie, a jistý čas jsem dokonce měla na starosti rubriku o autech. Od vysoké školy se už moje cesta ubírala směrem k PR. Pracovala jsem jako PR redaktorka v regionálním týdeníku, dělala jsem i „obchoďačku“ a naplno získávala zkušenosti v občanském sdružení. Chvíli jsem působila i v bratislavské PR agentuře, ale pak jsem se rozhodla jít vlastní cestou a zkoušet vlastní projekty.

Podnikáš dlouhá léta v oblasti marketingu a PR. V čem je pro tebe svět startupů jiný, než podnikání?
Dlouhá léta jsem si říkala, že bych ve startupovém světě neuměla fungovat. Byl to pro mě svět, ve kterém jsem často vídala málo reálných výsledků. Z podnikání jsem byla zvyklá na to, že pokud máme nápad, do něčeho vložíme energii a malé, nebo i žádné finance, mohou se podařit úžasné věci, které nás těší a „vydělávají“. V dosavadním podnikání jsme nikdy neměli žádnou investici ani půjčku, všechno jsme si odmakali. V „klasickém“ podnikání lze navíc učinit velmi rychle menší i větší rozhodnutí, spustit nový projekt či změnit směřování již existujícího. Založení startupu jsem se proto trošku obávala.

Proč?
Neznamenal pro mě svobodu, kterou popisují lidé, kteří zanechali své zaměstnání, aby se naplno zakousli do svého nápadu, ale sladění podnikání a dosavadních projektů a aktivit s novým projektem, kterému jsem se chtěla věnovat a viděla jsem v něm velký potenciál. Díky chytrým kolegyním a kolegům, kteří nás povzbuzovali a pomáhali nám v rozběhu, by to nebylo možné. Dnes vidím, že může být příchod investora velkým přínosem a může pomoci v rychlejším rozvoji. Díky investorovi získáváme spoustu nápadů a zpětné vazby od zkušených lidí a mohli jsme se rychleji rozjet na více trzích. Myslím, že naše předchozí zkušenosti nás však rozumně „drží na uzdě“, pracujeme na plné obrátky a snažíme se zůstat nohama na zemi. 

Proč ses rozhodla právě pro nativní reklamu?
Nativní reklama je skvělým způsobem, jak přinést přidanou hodnotu do prezentace společnosti, služby, výrobku či osobnosti. Inzerent si díky mediálnímu výstupu zlepšuje svoji reputaci a rozšiřuje povědomí veřejnosti. Médium má možnost vydat hodnotný článek, který nepůsobí jako reklama, a přitom přináší do redakce příjem, díky kterému může fungovat. A v neposlední řadě čtenář získává užitečné či zajímavé informace, které jsou pro něj přínosem.  

Na trh přichází Medializuj/Publito s novými službami. Jaký bude jejich přínos?
Medializuj dosud propojovalo novináře s odborníky, na Slovensku aktuálně propojuje i vydavatele s inzerenty. V roce 2022 bude tato služba spuštěna i v České republice. Jedná se o přirozený vývoj, se kterým jsme počítali od začátku. Nativní reklama je něco, co zde podle mě bylo v podstatě vždy. V současné době se však o ní i v důsledku adblockerů, cookies a únavy příjemců obsahu z neustálého působení reklam hovoří stále více. Přichází tak potřeba přinášet obsah, který bude mít smysl a přidanou hodnotu. Čtenáři, posluchači či diváci ho budou sledovat se zájmem. A zároveň je zde potřeba nějakým způsobem vynahradit výpadky způsobené poklesem příjmu z bannerové reklamy. Díky Medializuj mohou inzerenti získat publikování obsahu na míru – je vytvořen v redakci, autentický, připravený pro cílovou skupinu média, v jazyce, kterému rozumí a který ho baví. 

Jak to bude vypadat v praxi?
Funguje to jednoduše. Inzerent vytvoří poptávku, ve které popíše svou službu nebo produkt, své cíle, které očekává od publikování, či specifikuje média, která by rád oslovil. Vytvořením poptávky jej naviguje intuitivní formulář. Následně mu přichází nezávazné nabídky, ze kterých si vybere ty, které mu vyhovují, a začíná komunikace s daným médiem a příprava obsahu. 

Na co jsi v projektu nejvíc hrdá?
Na lidi v týmu, kteří přináší do projektu své nápady, zkušenosti a kopec energie. I když jsme se zatím vzhledem k mezinárodnímu složení našeho týmu nesetkali živě a máme schůzky pouze online, společně vymýšlíme, plánujeme, diskutujeme a posouváme se vpřed. Těším mě, že naši platformu používá stále více novinářů a odborníků, pomáhá jim a je pro ně užitečným nástrojem.

Jak vidíš budoucnost Medializuj/Publito ?
Věřím, že se stane platformou, po které za pár let automaticky sáhnou novináři, zástupci obchodních oddělení, odborníci i zájemci o inzerci, když budou uvažovat o vzájemné spolupráci. Že budeme jejich první volbou v oblasti nativní reklamy a budeme pro ně efektivním pomocníkem.

Zjistěte více a vyzkoušejte naši bezplatnou službu, která spojuje novináře s odborníky.

Jsem novinář

Hledáte kvalitní zdroj pro vámi připravovaný obsah?

BEZPLATNÁ * služba pro novináře a bloggery hledající kvalitní zdroj a citace.

* navždy zdarma

Jsem odborník

Hledáte způsob, jak se zviditelnit v médiích?

BEZPLATNÁ * služba pro odborníky a firmy, které se chtějí zviditelnit v médiích.

* navždy zdarma

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *