Rubriky
Uncategorised

Zuzana Kružliaková: Je naší osobní zodpovědností, abychom pracovali pouze s ověřenými informacemi, výlučně z relevantních zdrojů

Zuzana Kružliaková

V PR působí již deset let, věnuje se různorodým tématům, ale ze všeho nejvíce pracuje na kampaních, které mají sociální nebo ekologický přesah.

  1. Máte za sebou úspěšné projekty a kampaně, jaké ale byly Vaše začátky v PR? A jak jste se k práci v agentuře dostala?

Do PR jsem pronikla zhruba před deseti lety, kdy jsem během studií psychologie a médií na Masarykově univerzitě začala pracovat v brněnské PR agentuře Bílý Medvěd Public Relations. Zpočátku jsem zastávala roli stážistky, rychle jsem se ale propracovala na pozici account managera a k prvnímu velkému klientovi – IKEA. Pak to všechno šlo velmi rychle, přibývali klienti, zejména ze Slovenska, a zajímavé kampaně. Jedním z nejúspěšnějších projektů pak pro mě osobně byla práce na osvětě schizofrenie pro společnost Janssen – Cilag, a to jak z pohledu různorodosti, tak seberealizace. Klient nám nechával hodně volnosti při exekuci i kreativitě. Pomáhali jsme tak například i díky příběhům pacientů, nebo pomocí eventů téma schizofrenie detabuizovat.

2. Jak vypadá běžný pracovní den v životě píáristy?

Běžný den je vlastně hodně různorodý a každý je jiný. V zásadě asi to první, co píárista ráno udělá, je, že projde média, zváží, zda vznikají příležitosti pro jeho klienty a je potřeba na některá témata reagovat. Pak pokračuje v běžné agendě – tiskové zprávy, vyjádření do médií, textace, strategie, projekty, setkání, rešeršování, organizace eventů. Někdy víc sedí za stolem, jindy třeba i skládá papírové pozvánky a snaží se vymyslet, jestli se vejde dvoumetrová krabice do Peugeot Boxera J

  1. Jaká je podle Vás role médií? A je podle Vás důležitá spolupráce novinářů a odborníků?

Základní a nejdůležitější role médií je samozřejmě informovat, a pokud mluvíme o demokratických zemích, věříme (doufáme J) v objektivitu médií. Role médií by pak měla mít přesah do udržování demokracie, ochrany práv lidí, odhalování korupce, zmírňování extrémní polarizace společnosti, která je živnou půdou pro vznik extremistických skupin. Odborníci pak mají svou roli v jakémsi vzdělávání novinářů. Novinář, který se věnuje nějakému specifickému tématu, by měl v první řadě kontaktovat odborníka na dané téma, aby mu správně porozuměl a mohl ho zpracovat pro širokou veřejnost. Spolupráce s odborníky je de facto nutnost, která má ale symbiotický charakter.

  1. Jak ve své praxi bojujete proti dezinformacím a hoaxům?

Hoaxy tady s námi budou vždy a kvůli sociálním sítím je jejich vznik mnohem jednodušší.

Svoji roli hraje samozřejmě rychlost šíření, kdy je možné v mžiku zasáhnout obrovskou skupinu lidí. Je samozřejmě správné na hoaxy upozorňovat. Ale zabránit jejich vzniku bohužel nelze. Za dezinformace jsou zodpovědní všichni, kteří se podílí na tvorbě obsahu médií. Je tedy naší osobní zodpovědností, abychom pracovali pouze s ověřenými informacemi, výlučně z relevantních zdrojů.

Zjistěte více a vyzkoušejte naši bezplatnou službu, která spojuje novináře s odborníky.

Jsem novinář

Hledáte kvalitní zdroj pro vámi připravovaný obsah?

BEZPLATNÁ * služba pro novináře a bloggery hledající kvalitní zdroj a citace.

* navždy zdarma

Jsem odborník

Hledáte způsob, jak se zviditelnit v médiích?

BEZPLATNÁ * služba pro odborníky a firmy, které se chtějí zviditelnit v médiích.

* navždy zdarma

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *